Pověst o založení knihovny ve Vesci

18. srpna 2007 v 23:55 |  Tvorba dětí
Petra Šmejdová, 10 let

Jistě víte, že pověsti o knihách píše praotec Knih. Jenomže, když se lidé s praotcem Knihem usadili ve Vesci, tak si praotec Knih zavolal prvorozeného syna. Pravil k němu: "Synu, ty můj hochu, v tobě utkvěl větší rozum než ve mně." "Ano, otče, to vím," pravil syn.
A otec odpovídá "Proto tě prosím o radu jako prvního, pověz, kam bys dal knihy na mém místě, myslím tedy, kdybys byl starý jako já a nemohl jsi dýchat jejich prach."
"Ó, otče jaká je to lehká odpověď, utop ty knihy, zničily ti život, otče."
"Špatně synu radíš, jdi a zavolej svého mladšího bratra."
"Syn tak udělal a když mladší syn před Knihem stojí, Knih praví: "Synu, ty můj hochu, v tobě utkvěl větší rozum, než ve mně."
"Ano, otče, to náhodou vím, odpověděl syn." "Proto tě, můj synu, prosím o radu jako druhého, když tvůj starší bratr neporadil. Tak synu, pověz, kam bys dal knihy na mém místě, kdybys byl starý jako já a nemohl dýchat jejich prach."
"Ó, otče, jaká jest to lehká odpověď. Vhoď ty knihy do ohně, nech je shořet. Otče, ty knihy ti zničily život."
"Ó, synu, jak nerad slyším špatnou radu. Jdi a přiveď nejmladšího syna."
Syn tak udělal a když před králem stanul nejmladší syn, otec povídá: "Synu, v tobě utkvěl větší rozum, než ve mně." "Proto tě prosím o radu jako posledního, řekni synu, kam bys dal knihy na mém místě?"
"Inu, otče musí se něco vymyslet. Už vím - postavíme budovu, kam by si lidé chodili půjčovat knihy." "To je dobrý nápad, synu." A hned další den se dali do stavby.
Nejmladší syn byl vyznamenán, a praotec byl šťasten. Ale protože si lidé půjčovali knihy sami, byl v nich strašný nepořádek, a tak praotec Knih zaměstnal svého staršího bratra Arnolda, který byl učitelem. Ten se stal také knihovníkem a od té doby byl v knihách pořádek.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jose Jose | E-mail | Web | 8. října 2011 v 14:43 | Reagovat

Dobrej blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama