Saša Bezděková - knihovnice

19. srpna 2007 v 0:17 |  Rozhovory
Milí příznivci našeho časopisu, jen pro Vás jsme vyzpovídali Sašu Bezděkovou, která je pilnou knihovnicí v pobočce Vesec.
Co tě vedlo k založení nového časopisu pro děti?
Připadá mi, že je to jeden ze zajímavých způsobů, jak dát dětem vědět, že tu mají mimo školu další instituci - knihovnu, která jim patří.
Jak vznikl název časopisu?
Název jste vlastně vymyslely vy dvě: Hrály jste si s počítačem, nakreslily káčátko, nazvaly ho Emil, někdo přinesl maskota v podobě káčátka. K Emílkovi jsme přidali Emilku, aby to holčičkám a slečnám nebylo líto. Ti nás budou provázet časopisem.
Mimochodem: z ošklivého káčátka se vyklube krásná labuť. Ale mi máme krásná káčátka, takže náš časopis bude krásný od začátku a bude krásnější a krásnější.

Pomáhá ti někdo nebo jsi na všechno sama?
Naše redakční rada má 6 lidí, vlastně s naším skvělým webmasterem 7 lidí. Myslím, že byste se měli v příštích číslech časopisu postupně všichni představit.
(pozn. Tento rozhovor je staršího data a tudíž má naše redakce jen 3 členy)
Jaké možnosti vyžití mají děti na webových stránkách časopisu "Káčátko" ?A je potřebný takový časopis?
Mohou číst příběhy svých vrstevníků, mohou příběhy také psát. Mohou si přečíst rozhovory se zajímavými lidmi. Vzniká rubrika s pracovním názvem "trable", kam lze napsat problém a ostatní čtenáři mají možnost nabídnout pomoc, nebudou zde chybět ani soutěže. Časopis bude samozřejmě ilustrovaný, takže budeme mít radost ze zaslaných obrázků, které v časopise rádi uveřejníme. V našem časopise nesmí chybět povídání o knihách a knihovně.
A potřebný je určitě. Příští čísla už by nám mohli pomoci vytvářet i naši čtenáři. Mohou přispívat svými nápady. Mohou psát pohádky, mohou poradit kamarádovi, který se ocitl v úzkých. To jsou první nápady. Ale aby byl časopis všech, potřebujeme, aby nám děti psaly, co v časopise chtějí. Anebo přímo poslaly nějaký svůj příspěvek.
Je to hra. Hra, která obohatí všechny, kteří se jí zúčastní.
Tak to bylo něco o časopisu. Teď nám pověz něco o chodu knihovny.
Knihovna je všech dětí, které mají rády příběhy, při kterých se mohou stát kýmkoli a vším. Mají tu knihy, které je uvedou na cestu dobrodružného poznávání.
Naše knihovna ve Vesci má stejnou půjčovní dobu jako ostatní pobočky v Liberci. Tedy půjčuje třikrát týdně, v pondělí a ve středu jen odpoledne, ve čtvrtek i dopoledne. Někomu se to zdá možná málo (i mně se to zdá málo), ale protože v takové malé knihovně pracuje jen jeden člověk, není jiná možnost. Knihy se musí taky ošetřovat: balit, opravovat. Musí se knihovnicky zpracovat, aby každá knížka měla své místo podle určitých pravidel. A také musí knihovníci získávat své čtenáře, propagovat knihovnu. V tom jim hodně pomáhá škola, když přijde do knihovny na exkurzi.
Má tato knihovna nějaké jiné činnosti mimo půjčování knih?
Už jsem mluvila o exkurzích, které jsou mnohdy první návštěvou člověka v knihovně. Ale připravuji i besedy pro děti z 1. stupně základní školy. Zatím toho dělám velmi málo, protože v době, kdy jsem přišla do Vesce do knihovny (v roce 2000), jsem musela nejdříve vyklidit jedno celou místnost plnou knih, které byly svezeny z celého kraje. Musela jsem zjistit, kterou knihu zachovat pro čtenáře (a zapsat do fondu) a kterou odeslat do hlavní budovy ve městě. Takže jsem dlouho jen stěhovala knihy, zapisovala je do počítače a dávala štítky na knihy. To už brzy skončí. Ještě musím popsat jasně a srozumitelně, kde čtenáři najdou své knihy (vyrobit rozřaďovače). A pak budu mít více času na besedy a exkurze..
Kolik knih tu přibližně máš? A jaké literární žánry můžeš čtenářům nabídnout?
Asi 15 000 svazků. A žánry? Skoro všechny. Ovšem ty, které čtou všichni. Chybí tu odborné knihy, ze kterých se studuje: jsme jen malá pobočka. (Až na malou výjimku: máme tu totiž menší fond pro studenty Technické univerzity v Liberci..)
Takže si na své přijde malé dítě, mládež i dospělí?
Doufám, že ano. V případě, že mi některá knížka ve fondu chybí a čtenáři ji chtějí, píšu si tzv. seznam, který pak předám do oddělení nákupu knih. Většinou, je-li to možné, toto oddělení knihy pro pobočku koupí. Uvedu příklad: dlouho jsme nedostávali knížky fantasy. Po opakovaných žádostech už máme ve fondu třeba tituly od Pratchetta. Anebo existuje při KVK v Liberci tzv. výměnný fond, ze kterého si můžu vypůjčit soubor knih.
Kolik čtenářů má v současné době tvá knihovna?
Přes 300 čtenářů, z toho tvoří asi jednu třetinu děti. Ale doufám, že brzy bude dětí víc. Myslím si, že jsou zvídavější než dospělí, tak proč by to tak nemělo být? Třeba do knihovny nechodí- protože o ní nevědí.
Tuto malou pobočku Krajské vědecké knihovny v Liberci spravuji sama. Občas se cítím dost osamělá. V knihovně, kde jsem působila dřív, mi chodily pomáhat do knihovny děti. Ta knihovna sídlila ve škole, takže jsem měla k dětem blíž (a děti samozřejmě ke mně taky). Ve Vesci někteří čtenáři z řad dětí do knihovny vůbec nechodí a raději si nechávají posílat knížky po rodičích. Včera tu byla v knihovně maminka, která mi to připomněla. Je velkou čtenářkou, takže si brala pro sebe velké množství knížek. Batoh už byl plný, když šla vybírat knihy pro svou dceru, taky velkou čtenářkou. To už batoh praskal ve švech. Maminka byla v knihovně s malým, dýchavičným pejskem. "I toho bych ráda nesla, protože se courá. Ale ten batoh je tak těžký, že už psa neunesu." pravila maminka.
Nebojíš se konkurence v podobě velkých knihoven?
Velké knihovny mají svůj smysl a malé knihovny také. Například já si půjčuji romány a populárně-naučné knihy v naší malé knihovně. Ale když chci knížku nebo časopis z oboru, o který se zajímám hlouběji, zajedu si do knihovny ve městě.
Mohou si zde čtenáři vyhledat informace k napsání referátu?
Myslím, že určitě. Základní informace ze všech oborů máme, takže by to mělo stačit dětem ze základních škol i středoškolákům.
Mají čtenáři možnost využít i počítač, který knihovna má?
Bohužel, zatím ne. Máme totiž pouze jeden počítač, ale v letošním roce bychom měli dostat i uživatelský počítač, který bude sloužit pouze čtenářům.
(pozn. Knihovna má již i počítač přístupný veřejnosti)
V případě, že by někdo měl zájem se v knihovně zapsat, jaké jsou roční poplatky?
Narozdíl od bohaté Ameriky, jsou u nás, bohužel, zatím stále zavedeny poplatky. Jen lidé nad 70 let mají půjčování zdarma. Děti platí spíše symbolický poplatek: 20 Kč, středoškoláci a důchodci platí 50,- a dospělí 100Kč.
Děkujeme ti, Sašo, za vyčerpávající rozhovor a doufáme, že se ti povede dobře a že získáš spoustu nových čtenářů!!!!!
Já děkuji Vám za chytré otázky, které mi dovolily se zamyslit nad svou prací, co dělám dobře, co by šlo dělat lépe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MARLENEWiggins23 MARLENEWiggins23 | E-mail | Web | 11. února 2012 v 22:09 | Reagovat

I guess that to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com">loans</a> from creditors you ought to have a good reason. However, one time I've got a credit loan, just because I was willing to buy a bike.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama