Září 2008

Africká pohádka

5. září 2008 v 8:37 | http://www.afrikaonline.cz/pohadky/ |  Pohádky
Před dávnými časy, když byla Země mladá, byl povrch země suchý a horký. Celý svět se rozpaloval horkem. Voda byla pouze na několika místech v malých jezírkách, které byly občas rozprostřeny v dálavách pouště a savany.
U jedné z nich bydlel velký pavián, který se prohlásil za vlastníka vody v jezírku a začal ji strážit. "Tato voda je pouze moje a nikdo jiný ji pít nebude," řekl si. Jak řekl, tak udělal. Vždy vyhnal každého, kdo se chtěl napít.
Dokonce si vybudoval strážní budku a veliké ohniště, aby mohl strážit vodu i v noci, kdy je v poušti velký chlad.
Jednou šla okolo zebra a byla po dlouhé cestě skrz pustinu velmi žíznivá. Její kožich byl zářivě bílý a její zářivá srst ji dělala nejkrásnějším zvířetem pouště. Pomalu se šinula k vodě a chtěla se napít. Když v tom ze strážního domku vyskočil pavián a začal rozzlobeně křičet. "Kdo jsi? Jdi pryč! ta voda je pouze má."
Zebra neměla náladu poslouchat lakotného paviána a zprudka odpověděla: "Tohle není tvoje voda ty ošklivá opice! Ta voda je všech." A v klidu se napila.
Rozvášněný pavián, řekl zebře, že pokud bude chtít i nadále pít z "jeho" jezírka, bude si muset vodu vybojovat.
A tak se zebra vrhla s paviánem do zuřivého boje. Váleli se v pevném sevření okolo jezírka. Když v tom zebra ukončila boj prudkým kopnutím paviána. Úder byl tak prudký, že odmrštil paviána na vysokou skálu daleko za jezírkem.
Kop byl tak prudký, že i sama zebra ztratila rovnováhu a upadla na záda. Bohužel spadla do ohniště paviána, a tak prudce, až se polínka v ohni rozletěla do všech stran. Velká část, když opět padala k zemi, popálila zebře její zářivě býlí kožich.
Zraněná a poděšená utekla hluboko do travnaté savany, kde od těch dob žije. Černé pruhy do jejího bílého kožichu vypálila hořící polínka paviánova strážního ohně. Od těch dob nosí bíločerné pruhování, jaké nemá žádné jiné zvíře na světě.
Naopak pavián si odnesl z boje lysou a červenou zadnici, jak ho zebra nakopla. Hledá úkryty ve skalách a tváří se velmi rozzlobeně, protože přišel o své panování nad vodou.

Cestopisný pořad- Jižní Afrika

4. září 2008 v 20:39 Akce knihovny
21.8.2008, začátek v 17:00 (již proběhlo)
Afrika je třetím největším kontinentem. Má rozlohu 30 065 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Afrika má více než 960 miliónů obyvatel (2007), což je jedna osmina celkové populace Země.
Druhý největší světový kontinent se rozprostírá po obou stranách rovníku, což mu zaručuje nejteplejší podnebí.
Afrika se vyznačuje nejmenší členitostí pobřeží, představuje v podstatě obrovskou plošinu, kterou se táhnou pásma pohoří a také Velká příkopová propadlina s množstvím jezer, včetně jezer Tanganika a Malawi.
Sucho je obrovským problémem, který Afriku trápí, ne náhodou se zde nachází největší poušť na světě - Sahara, ale i nejsušší místo na světě - poušť Namib. Zároveň zde však najdete i řeku Nil, která patří mezi nejdelší na světě a také její historický význam v rámci egyptské civilizace z ní učinil jednu z nejvýznamnějších řek světa.
Ovšem skutečnou pozoruhodností je nejvyšší hora Afriky - Mt. Kilimanjaro (5.895 m), která svým zasněženým majestátným vrcholem v blízkosti rovníku budí zaslouženou úctu a obdiv. Afrika je ale především zemí, která přitahuje návštěvníky toužící poznat pravé africké safari.
Většinu Evropanů fascinuje představa afrických plání, po kterých pomalu kráčejí majestátní sloni, žirafy ladně okusují košaté akácie a kolem prchá stádo antilop pronásledované hladovým lvem. Keňa, Jihoafrická republika, Namibie, Zimbabwe, Tanzánie, Svazijsko…
Právě tam, ale i na dalších místech můžete obdivovat Afriku - neopakovatelnou krásu její přírody a zvířecích obyvatel. Turisty láká rovněž Egypt se svojí bohatou historií i ideálními podmínkami pro potápění a odpočinek u moře. Častým cílem bývá i Tunisko a mezi exotická a velmi zajímavá místa patří i ostrov Madagaskar, který se v dávné minulosti od Afriky oddělil a uchoval si některé zvláštní druhy rostlin a zvířat. Ostrovy Mauritius, Seychelly, Reunion, které rovněž náleží k Africe, patří k nejkrásnějším a nejpůsobivějším místům na světě. Známým turistickým cílem jsou i Kanárské ostrovy. Afrika je rozhodně kontinentem, na který se nezapomíná.

Upozornění

4. září 2008 v 20:34 Knihovna
OD PONDĚLÍ 8. ZÁŘÍ 2008 BUDE POBOČKA VESEC 14 dní uzavřena z důvodu stavebních úprav.