Leden 2009


Harry Potter - další tři díly

4. ledna 2009 v 23:41 Fantasy literatura
Harry Potter a Ohnivý pohár
Harryho, jednoho dne o prázdninách po probuzení ze strašného snu, začne pálit jizva a je z toho celý nesvůj a pošledopis svému kmotrovi Siriusi Blackovi, který je neoprávněně stíhán.
Harry je pozván do Doupěte, obydlí Ronovy rodiny, aby zde strávil zbytek prázdnin a jel s nimi na MS ve famfrpálu.
Dostanou se tam pomocí přenášedla a zhlédnou zajímavé finále. Avšak večer v tento den v kempu, kde jsou Weasleyovi, Harry, Hermiona a další kouzelníci ubytováni zaútočí Smrtijedi na správce kempu a jeho rodinu. V lese někdo vykouzlí Znamení zla. To způsobí na ministerstvu pořádný poprask.
Jakmile žáci Bradavic dorazí do školy, dozví se od ředitele Albuse Brumbála, že místo Famfrpálového turnaje proběhne Turnaj tří kouzelnických škol.
Novým učitelem obrany proti černé magii je "Pošuk" Alastor Moody. Tento ošklivě vypadající člověk - bystrozor s čarodějným okem - je zde kvůli Brumbálovi, který si jej sem pozval zároveň jako hlídače.
Do Turnaje tří kouzelnických škol se smí přihlásit jen studenti, kteří dovršili alespoň sedmnácti let. Brumbál provede opatření, aby se nikdo mladší nemohl přihlásit, avšak pohár vybere kromě tří šampiónů ještě Harryho, který své jméno do poháru ovšem nehodil. A tak musí Harry absolvovat podle pravidel tři úkoly pro šampióny.
Nejprve se utká s drakem v boji o zlaté vejce. Tento úkol Harry úspěšně splní, s pomocí Hagrida, který ho na draky upozornil a může si oddychnout, první úkol přežil.
S pomocí svých přátel a Siriuse totiž zjistí, že ho někdo přihlásil, aby při turnaji zemřel. V dalším úkolu má zachránit Rona od jezerních lidí. Nakonec však i tento úkol s pomocí skřítka Dobbyho zvládne a navíc je v průběžném pořadí, spolu s Cedrikem Diggorim, na prvním místě.
Následuje několik událostí, mimo jiné ples, na kterém má Harry tančit, a také se před Zapovězeným lesem objeví pohřešovaný pan Skrk. Nakonec se však opět někde ztratí a Brumbál se nedozví, co mu pan Skrk chtěl důležitého říct.
Třetí úkol se má odehrávat v bludišti, které roste na famfrpálovém hřišti. Do něj budou šampióni podle dosažených bodových výsledků postupně vpouštěni, a kdo se první dotkne poháru pro vítěze, se jím také stane.
Avšak když se Harry spolu s druhým šampiónem Bradavic, Cedrikem Diggorym, dotknou poháru (oba zároveň, protože ani jeden se nechce poháru dotknout jako první), zjistí, že z něj někdo udělal přenášedlo.
Náhle se objeví na hřbitově a Cedrika Diggoryho čeká smrt kouzlem Avada Kedavra. Červíček (Peter Pettigrew) Harryho odvleče a přiváže k jednomu z náhrobků. Poté umožní Voldemortovi vrátit se.
Vzápětí se Harry s Voldemortem utká a podaří se mu uprchnout, díky tomu že s Voldemortem mají sesterské hůlky. Vezme s sebou také Cedrikovo tělo.
Probere se na zemi zpět v Bradavicích a vše, co se stalo oznámí Brumbálovi. Moody Harryho vezme zpět do hradu, snaží se vyzvědět, co se stalo a neopatrně mu vyzradí, že není "Pošuk", ale syn Bartyho Skrka a služebník Lorda Voldemorta a chce Harryho zabít.
Naštěstí dříve než stihne Harryho odstranit se zde objeví Brumbál a rázně zakročí. Pomocí veritaséra se podaří Brumbálovi od něj zjistit mnoho o návratu Voldemorta.
Školní rok skončí a Harry se má vrátit zpět k Dursleyovým, s příslibem, že tam nebude celé prázdniny.

Klik na "celý článek" ...

Harry Potter - první tři díly

4. ledna 2009 v 23:38 Fantasy literatura
Harry Potter a Kámen mudrců
Sirotek Harry Potter vyrůstá od malička v nepřátelském prostředí u strýce Vernona, tety Petunie a bratránka Dudleyho Dursleyových, kteří mu při každé příležitosti dávají najevo, jak je jim na obtíž. Harry je malý, velice hubený kluk se zelenýma očima a rozcuchanými vlasy, které za žádnou cenu (navzdory všem pokusům Petunie) nejdou učesat ani ostříhat.
Když je Harrymu jedenáct let, přichází podivný zapečetěný dopis psaný zeleným inkoustem. Dopis i všechny ostatní, které neustále přicházejí, ničí zarputile Vernon, když toho má dost odjíždějí do starého majáku v rozbouřeném moři. Tam přichází obr Hagrid a od něj se Harry dozví pravdu o tom, že je čaroděj a že jeho rodiče byli zabiti strašlivým lordem Voldemortem.
Přes protest strýce a tety se mladý Potter vydává do školy čar a kouzel v Bradavicích. Nejdřív však musí do Příčné ulice nakoupit potřebné kouzelnické věci. V bance Gringottových Harry zjistí, že má menší jmění. Hagrid s sebou bere něco malého z trezoru, který patří škole. Nakonec se Potter rozjíždí vlakem, kde se seznámí s Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou, do Bradavic.
Tam Moudrý klobouk rozřazuje prváky do kolejí (jsou 4: Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel). Původně chtěl Klobouk přiřadit Harryho do Zmijozelu,ale Harry si přál Nebelvír, a tak ho tam Klobouk poslal. Učení mu jde jako průměrnému žákovi a jeho nejneoblíbenějším předmětem jsou lektvary, které učí profesor Snape. Harry o něm ví, že už dlouho usiluje o místo učitele obrany proti černé magii. Tu učí profesor Quirrell, mladý muž s tajemným turbanem na hlavě.
Harry se, díky konfliktu s Malfoyem na hodině létání, stává famfrpálovým chytačem Nebelvíru. Když v jednom ze zápasů začne Harrymu bláznit koště, hned Rona a Hermionu napadne, že za tím stojí Snape.
Harry se dozvídá stále víc věcí o tom, co Hagrid vzal do Bradavic. Také je v knížce kapitola o draku Norbertovi a je delší a jiná než ve filmu (doporučuji přečíst)…díky tomu ztratí Nebelvír během jedné noci 150 bodů a Harry, Ron, Hermiona, Draco a Neville dostávají školní trest. Už ví, že je to Kámen mudrců a že ho chce Voldemort. Harry je přesvědčen, že Snape pro Voldemorta pracuje.
Když Brumbál, ředitel Bradavic a velice moudrý kouzelník odlétá, Harry už ví, co má dělat. Musí ten večer jít ke Kameni mudrců dřív než Snape. Nyní na Harryho čeká velký tříhlavý pes Chloupek, velice nebezpečná rostlina, létající klíče, kouzelnické šachy větší než on sám, při kterých se Ron musí obětovat. Nakonec jsou před ním lektvary. Hermoina si bere lektvar, kterým se dostane zpátky k Ronovi. Harry si bere jiný, který ho zavede ke Kameni mudrců. Tam však neuvidí Snapea, ale Quirrella, který je zcela ovládán Voldemortem, jehož obličej je ukrytý pod učitelovým turbanem. Harry ho sice poráží, ale boj ještě nekončí. Neforemný Voldemort odletěl.
Všechno zatím dobře dopadlo a Kámen mudrců byl zničen. Nebelvír dostal od Brumbála ztracených 150 bodů plus deset navíc a vyhrává tak školní pohár. Školní rok končí a všichni se vracejí domů.
Klik na "celá článek" ...