Prosinec 2009

Adventní kalendář - 24.12.2009

24. prosince 2009 v 14:23 | http://hela.webgarden.cz/vanocni-zvyky-a-povery |  Adventní kalendář 2009
Náš adventní kalendář se chýlí ke svému konci....
Musíme tedy přidat k dnešnímu dni další zvyky a pověry, týkající se štědrovečerní hostiny.

Podle tradice mělo být na štědrovečerním stole devatero pokrmů. Magickou moc měla plachta, pokrývající stůl. Na jaře z ní hospodář rozséval obilí, aby bylo pěkné a nebylo potlučené od krup.,Pro hojnou úrodu bylo třeba sníst nejprve lžíci hrachu. Někde vařili polévku s dlouhými nudlemi, aby mělo žito dlouhé klasy.,Večeře se začínala a končila modlitbou, ve které se vzpomínalo na zemřelé členy rodiny. Hospodyně nesměla vstát od stolu, jinak by jí neseděly slepice na vejcích. obsluhovala tedy děvčata.,Zbytky jídla byly zakopány do země, aby byla úrodná.,Když hospodyně připálí vánočky. Bude o vánocích stonat.,Kdo si pod štědrovečerním stolem bos šlápne na sekeru, toho nebudou bolet nohy a celý rok zůstane zdráv.,Při štědrovečerní večeři přivolávají pokrmy z čočky a jáhel bohatství, drobná mince pod talířem peníze.,Vdavekchtivé děvče má na Štědrý den jedinečnou příležitost. Stačí, když tajně sebere devět patek od vánoček a do roka je pod čepcem.,Večer před Štědrým dnem si položte k posteli ořech. Po probuzení ho rozlouskněte a snězte. Po celý rok by vám měly dát pokoj blechy a štěnice.,Sníš-li při štědrovečerní večeři kousek okoralého chleba, bude tě držet štěstí. Rozliješ-li víno, čekej do roka křtiny.,Česnek a med pojišťují zdraví, hrách dodává sílu.,Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, toho se drží peníze.,Řetězem ovázaný trnož stolu ochraňuje rodinu před zlými duchy.

Betlémské světlo

17. prosince 2009 v 14:54 Různé, nezařaditelné
Betlémské světlo bude k dispozici v sobotu 19. prosince od 14:30 do 22 hodin v Čajovně 82 vůní na Sokolovském náměstí. Od neděle 20. do úterý 22. prosince vždy od 11 do 22 hodin.
Ve středu 23. prosince bude světlo přesunuto do kostela Svatého Antonína Velikého na Sokolovském náměstí, kde bude přístupné od 14 do 18 hodin. Na Štědrý den bude k dispozici od 9 do 11 hodin.


Adventní kalendář - 14.12.2009

14. prosince 2009 v 14:32 Adventní kalendář 2009
Štědrovečerní kapr patří k tradičním symbolům Vánočních svátků. Již v předvánočním čase v ulicích každého českého města nejdete veliké kádě plné ryb. Tradiční štědrovečerní večeře se skládá z rybí polévky a smaženého kapra s bramborovým salátem.
Tolik oblíbená štědrovečerní večeře se smaženým kaprem patří mezi nejmladší vánoční tradice. Ryby se na vánočním stole začaly častěji objevovat až na začátku 19. století, dříve byly spíše vzácností, především v rybníkářských oblastech anebo v zámožných rodinách.
Původní vánoční úprava kapra - kapr na černo - se připravoval dva až tři dny předem a vařil se ve sladké omáčce s ořechy, perníkem a švestkami. Smaženého kapra poprvé připravila M.D. Rettigová. V kuchařce se smažený kapr společně s bramborovým salátem objevil až v roce 1924. Tradiční součástí štědrovečerní večeře se stal až v 50. letech 20. století.

Kapří šupiny pro štěstí

U štědrovečerní večeře se dodržuje několik zvyků - chystá se talíř navíc pro náhodného hosta či se pod talíře dávají kapří šupiny pro štěstí, a aby bylo příští rok dostatek peněz. Ze stejného důvodu si někteří kapří šupinu z vánočního kapra schovávají do peněženky.

Pouštění kaprů na svobodu

Někteří lidé v dobrém úmyslu zakoupeného vánočního kapra na Štědrý den pouští na svobodu do rybníka či do řeky. Tímto způsobem však kapra vystavují dalšímu strádání, díky kterému s největší pravděpodobností zahyne. V rybníce kapr zimu přečkává zimním spánkem, kdy pobývá u dna rybníka v nehybném stavu. Pokud je však na podzim sloven a pak sádkován, je neustále v pohybu a ztrácí zásobní látky, není tudíž připravený na přezimování. Navíc, pokud kapra, kterého jste měli ve vaně, vypustíte do rybníka, tak ho vystavíte teplotnímu šoku.

Adventní kalendář - 13.12.2009

13. prosince 2009 v 14:16 Adventní kalendář 2009
Dneska slaví svátek všechny Lucky, my jim gratulujume a doplníme tuto slávu o pověst, vázající se na toto jméno.

Svatá Lucie bývá líčena jako dcera bohatých a vznešených rodičů. Legenda vypráví, že se rozhodla pro panenský život, všechny nabídky k sňatku odmítala a svůj majetek rozdala chudým.
Jednou si prý dokonce vypíchla oči, aby tak odradila dalšího z nápadníků, ale jako zázrakem jí byl zrak vrácen. Zklamaný a odmítnutý pohanský nápadník jí udal jako křesťanku a Lucie byla odsouzena k prostituci ve veřejném domě. Stráže, které měli za úkol jí tam odvést, nedokázali se svatou Lucií hnout z místa. Nakonec jí podřízly hrdlo mečem a svatá Lucie kolem roku 304 zemřela.

Svatá Lucie je patronkou švadlen, kočích, sklenářů a brousířů. Je vzývána proti krčním chorobám a nejčastěji bývá vyobrazena s mečem, se svítilnou a miskou, na které jsou vidět dvě oči.

V předvečer svátku svaté Lucie chodívaly "Lucky" kolem stavení. Věřilo se, že postavou velká, bíle oděná "Lucka" chodila s nožem a dětem, které se o adventu nepostili, chtěla rozpárat břicha.
Někde chodilo po staveních Lucek více a děti, které se uměly hezky pomodlit obdarovávaly, ostatním hrozily metlou.

Svatá Lucie byla chápána také jako ochránce proti čarodějnicím. Na Moravě se proti čarodějnicím chránili tak, že od svátku sv. Lucie až do Božího narození odhodili jedno poleno dříví a takto odhozenými na den Božího narození zatopili.

Svátek sv. Lucie patřil především ženám a dívkám a snad aby si trochu odpočinuly, nesměly v tento den prát ani příst. Věřilo se, že té přadleně, kterou by Lucka přistihla při práci, naplnila by komínem světnici prázdnými vřeteny a ty by musela obratem napříst. Na Valašsku dokonce vynášely přadleny své kolovraty ze světnice na půdu. Nezřídka se za Lucky převlékali sousedky a kontrolovaly jiné, zda nepředou či nederou peří. Těm, které přistihly při draní rozfoukaly peří po celé světnici a těm, které předly rozmotaly napředené nitě.

Vernisáž 23.10.2009

13. prosince 2009 v 14:00 Akce knihovny
Pro více fotek -> klik na "celý článek" ...

Adventní kalendář - 12.12.2009

12. prosince 2009 v 14:26 Adventní kalendář 2009
Dnes si povíme něco o zvyku lití olova....

Ještě na počátku 20. století se olovo lilo o Vánocích v každé rodině. Protože však za obou světových válek byl nedostatek tohoto materiálu, tento zvyk málem upadl v zapomnění.
Ani dnes není tak jednoduché získat olovo.
Nejsnadněji si je opatříme v prodejnách rybářských potřeb. Tam můžeme nakoupit olůvka, která se používají jako zátěž na vlasec.

Jak na to:

Olůvla roztavíme v kovové nádobce s dřevěnou rukojetí nad plamenem svíčky. Roztavený kov opatrně lijeme do nádoby se studenou vodou. Olovo ztuhne asi po 5 minutách a teprve potom je můžeme vyjmout z vody a zkoumat, co nám věští. Stejně jako u lodiček je důležité položit jasnoě a srozumitelně formulovanou otázku. Výklady mohou být různé, ale tady je několik základních.

ZÁKLADNÍ TVARY:
- čáry rovné - spokojený, klidný život
- čáry vlnité - nejasnosti, zmatky, cestování
- čáry jako půlkruh - falešný přítel, zrada, rozchod
- kruh uzavřený - finanční zisk, dědictví
- kruh porušený - zklamání, špatné zdraví, špatná finanční situace
- dva kruhy - svatba
- dva porušené kruhy - rozchod, zrušení zásnub nebo svatby
- ovál - sňatek z lásky
- čtverec - harmonický život
- trojúhelníky - štěstí v podnikání
- jeden kříž - smrt přítele nebo příbuzného
- dva kříže - zajištěné stáří
- mřížky - vězení
- zvířata - buď milosrdný
- hadi - nepřátelství, zrada
- hvězdy - úspěch ve všem
- květiny - láska, rodinné štěstí
- stromy - dlouhá životní cesta

Nenašli jste tady tvar, který jste hledali ? Nevadí vše závisí na vaší fantazii a schopnosti číst ve vlastním podvědomí.

Adventní kalendář - 11.12.2009

11. prosince 2009 v 9:35 | http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=758 |  Adventní kalendář 2009
Nejen lidé si zdobí svoje obydlí stromečkem, který krásně provoní místnost, ale hlavně navodí správnou vánoční atmosféru. Také pro zvířátka je zvykem udělat takový vánoční stromek plný dobrot, ale musíme dávat pozor, abychom jim na stromeček nedali něco, po čem by jim mohlo být špatně, nebo jim to snad ublížilo!

Čím tedy ozdobit takový stomek?

Hlavní bude syrový lůj či vnitřní sádlo, olejnatá semena (slunečnice, mák...), obilná zrna, bobule, ovoce, zelenina, žaludy, kaštany či různé ořechy, šípky, jeřabiny, šišky, kůra (neloupat ze stromů, pouze sbírat ze země!), kukuřice, strouhanka, brambory... Většinu těchto surovin seženete v přírodě právě v těchto týdnech. Dále se bude hodit režná nit, provázek, špejle, párátka, nůž či nůžky.

S přípravou ozdob můžeme začít v podstatě ihned poté, co domů přineseme materiál. Za sychravých podzimních, dlouhých zimních a mnohde zajisté hektických předvánočních večerů.
Před navěšením na stromeček je dobré materiál i již hotové ozdoby uchovávat v suchu. Dužnaté plody usušíme.
Jak materiál zpracovat a co z něj vykouzlit?

Asi nejjednodušší jsou korále - řetězy. Na ty lze použít podstatě vše, čím lze protáhnout provázek. Nejlepší jsou různé bobule či ovoce (sušené i čerstvé), zelenina. Menším dětem do materiálu připravíme dostatečně velké otvory, aby se neporanily při manipulaci s jehlou či jinými ostrými předměty. Takovéto řetězy ocení především ptáci.
Kaštany, žaludy či ořechy můžeme použít na výrobu různých postaviček či zvířátek. Podobné, i když větší postavičky, lze udělat i z menších jablíček či jiného ovoce. Takovéto laskominy dávejte v lese spíše do nižších partií, aby k nim měli přístup třeba i divočáci či menší savci v případě ovoce či zeleniny.
Z většího ovoce či brambor můžeme udělat krmítka pro ptáky. Do ovoce vydlabeme dostatečně velký otvor, do kterého vložíme směs zrní, kterou můžeme promíchat s lojem. Vydlabanou část nevyhazujeme, ale zužitkujeme ji třeba na kůrové mističky pro vysokou zvěř.
Ze směsi loje a semen uděláme koule podobné těm, které jsou k dostání v prodejnách s potřebami pro zvířata. Tuto směs můžeme také použít k přípravě velkých semenných šišek. Otevřené šišky mohou být již vysemeněné, ale my jim ta semínka opět můžeme dodat. Směs pokládáme na jednotlivé listy šišky.
Ovoce či brambory také můžeme použít na tzv. ježky. Zapícháme do něj třeba větvičky jeřabin, makovice, žaludy, kaštany...
Směs veškerého materiálu, který máme můžeme taký vysypat do bedýnky pod stromem.

Jak vybrat správný stromek?

Důležitý je i výběr správného stromku tak, aby se k němu zvířata mohla dostat a cítila se dostatečně bezpečně. Samozřejmě záleží také na tom pro jaká zvířata je připravován.
Obecně lze říci, že by měl být menší, abychom měli šanci dosáhnout na dostatečné množství větví. Vyhlédneme si borovičku nebo smrk na světlině v lese či na jeho okraji. Zde můžeme počítat i s příchodem vysoké zvěře, zajíců a dalších savců. Dobře lze použít i jehličnan na naší zahrádce, parku. Zde ozdoby přizpůsobíme pro ptáky, veverky nebo i ježky, kteří se mohou v zimě probudit.
Při výběru lokality také zohledníme to, abychom laskominy mohli pravidelně doplňovat. Strom by tedy neměl být daleko od našeho bydliště. Pokud tak budete činit, zvířata si na krmítko zvyknou a budou se sem pravidelně vracet. Pokud se budete chovat tiše a budete mít chvilku strpení, můžete být svědky krásné podívané.

Adventní kalendář - 10.12.2009

10. prosince 2009 v 10:56 Adventní kalendář 2009
Dnes si vyrobíme papírové ozdoby, které určitě zvládnou všechny věkové kategorie....

Závěsné ozdoby:

Potřebujete barevné papíry (podle toho co si chcete vyrobit), nůžky a lepidlo. Nejdříve si nastřihejte hvězdy, sněhuláčky, sněhové vločky nebo jiné ornamenty. Jeden motiv by měl být větší a na něj navěste menší tvary. Nemusíte ani používat barevné papíry, vezměte normální papír a postavičky si na něj jednoduše namalujte. Do každého obrázku propíchněte dírku a zavěste na to správné místo do pokojíčku.Zapichovací ozdoby:

Za pomoci kružítka nakreslete tři koule, knoflíky, oči a vystřihněte. Nalepte na sebe. Nakreslete ruce (oválky), hrnec, mrkev a pusinku, také vystřihněte a nalepte na sněhuláčka. Košťátko jsme udělali ze špejle a zeleného kokosového vlákna. Sněhuláka přidělejte na špejli a zapíchněte nebo podarujte. Pokud se vám nechce používat kružítko - sněhuláčka si pouze od ruky namalujte a vystřihněte. Také nemusíte lepit knoflíky a pusinku a jenom ji namalovat
Na zapichovátka můžete nalepit i třeba hvězdičky, které jsme použily na závěsný mobil nebo si nakreslete a vyrobte sami jiné vánoční motivy, které se vám budou líbit.


Vánoce si asi neumíme představit bez světla svíček. Pomocí slupovacích barev Windowcolor a nějaké nepoužívané skleničky si můžeme vytvořit svícínek na čajovou svíčku.
Postup: Na fólii (tu, která se používá v pořadačích) si nejprve konturovací barvou nakreslíme obrys obrázku a necháme zaschnout. Potom už jednotlivá políčka vybarvujeme barvičkami a necháme zaschnout nejlépe do druhého dne. Potom by se obrázek měl jít z fólie dobře sloupnout. Hotové obrázky přitiskneme na skleničku. Pokud s nimi zacházíme opatrně, dají se použít vícekrát


Adventní kalendář - 9.12.2009

9. prosince 2009 v 10:47 | wikipedie |  Adventní kalendář 2009
Vánoční stomečky:

měly ochranitelskou funkci. Ozdobené větve rozdávali i koledníci. V některých krajích se také zavě
šoval nad štědrovečerní stůl ozdobený malý stromek, ovšem špičkou dolů.

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici.
Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku.
Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.
Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem - jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami.
Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.
Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.
Lidé doma mívají obvykle borovice, jedle, smrky nebo umělé stromky.
Na náměstí ve městech se často umísťují velké vánoční stromy. Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské náměstí sv. Petra.

Pošlete nám fotku vašeho vánočního stomečku na www.casopis.kacatko@centrum.cz a pochlubte se svojí výzdobou.

Adventní kalendář - 8.12.2009

8. prosince 2009 v 10:36 | http://www.hbl.cz/view.php?cisloclanku=2007121802 |  Adventní kalendář 2009
Betlém:
První podnět k vánočnímu stavění jesliček dal sv. František z Assisi již v roce 1223. Ten po návratu Svaté země, kde navštívil také Betlém, přišel na myšlenku zprostředkovat tento zážitek i ostatním věřícím, aby i oni mohli prožívat chvíle štěstí a radosti z Kristova zrození. Postavil v jeskyni na hoře Alverno, nedaleko obce Greccio v dnešní Itálii, první jesličky. Zde sloužil štědrovečerní půlnoční mši svatou.
Postupně se vytvářela tradice opakovaného stavění jesliček, jak je známe až do dnešních dnů. Jesličky tak začaly trvale doprovázet symboliku Vánoc. O rozšíření betlémské tradice do ostatních evropských zemí se postarali příslušníci řádu františkánů a později jezuité. S jesličkami se setkáváme v období gotiky a zejména pozdějšího baroka.
V Čechách poprvé postavili jesličky jezuité v Týnském chrámu v Praze v roce 1562. Stavění jesliček se pak rychle rozšířilo do východních Čech, na Moravu a do Slezska. Josefínská osvícenecká doba vytlačila betlémy z kostelů. Jesličky však brzy našly své místo v domácnostech prostých lidí. Vznikla tak tradice lidových jesliček - tajuplné kouzlo Vánoc dostalo svou nenapodobitelnou pohádkovou atmosféru. Ryze náboženské motivy dostávají světský charakter všedního života prostého člověka. Výroba a stavění jesliček, betlémářství, se pak stalo zálibou pro řadu lidových umělců. Obliba jesliček vrcholila v druhé polovině minulého století, současně se začaly uplatňovat i sériově vyráběné papírové betlémy.
Východní Čechy patří k oblastem se starou betlémářskou tradicí. Známé jsou jesličky z Třebechovic, z Kralicka, Poličska, Ústecka a Českotřebovska. Nejstarší českotřebovské jesličky začaly vznikat již na počátku minulého století, dodnes je stavěna řada nádherných, umělecky cenných betlémů, mnohé z nich jsou uváděny i v soupisech odborné etnografické literatury.

Největší betlém v Jiříkově:

Jiříkov- Největší dřevěný betlém na světě z vyřezávaných soch v životní velikosti připravil autor Jiří Halouzka pro předvánoční návštěvníky. Zážitek z prohlídky nasvíceného betlému umocňuje pohodová vánoční hudba. K návštěvě betlému ukrytém ve stodole Pradědovy zahradní galerie U Halouzků v Jiříkově na Bruntálsku láká svítící betlémská hvězda viditelná až ze tříkilometrové vzdálenosti.

Úctyhodný počet 143 soch nemá žádný jiný betlém na světě. Řezbář se rozhodl pro děti vyhlásit soutěž o nové podobě Ježíška, kterého vyřeže podle vítězné předlohy. "Pořád nám byl vnucovaný děda Mráz nebo santa Klaus, že ani nevíme, jak si máme představit podobu Ježíška. Autor vybrané kresbu, které mi mohou děti posílat do 10. ledna na adresu Jiříkov 39, odměním pěknou cenou," slíbil Jiří Halouzka vyráběl unikátní betlém přes 10 let. Ke všem sochám má hodně osobní vztah a hodlá v díle pokračovat, pokud mu bude sloužit zdraví.

Adventní kalendář - 7.12.2009

7. prosince 2009 v 10:27 | http://www.ceske-tradice.cz/cz/k2,34,89,92-zvyky-a-obyceje/c38-stedrovecerni-vesteni/ |  Adventní kalendář 2009
Svobodné a nezdané dívky nezapomínaly na házení pantoflem. Postavily se zády ke dveřím, do pravé ruky vzaly pantofel nebo jinou vhodnou obuv a hodily ji za sebe. Mířil-li střevíc špičkou ke dveřím, očekávala se svatba a odchod z domu, špička v opačném směru znamenala nejméně jeden další rok zůstat "na ocet".

Adventní kalendář - 6.12.2009

6. prosince 2009 v 11:38 | http://www.ceske-tradice.cz/ |  Adventní kalendář 2009
Večerní pochůzka sv. Mikuláše, čerta a anděla je u nás všeobecně známa. Laskavé slovo Mikuláše i hrozivý pohled čerta jistě patří dodnes k nejsilnějším dětským zážitkům.

Podle staré lidové víry sestupuje každý rok 5. prosince navečer z nebe na zem, obchází lidské příbytky a spolu s čertem a andělem rozděluje pamlsky a ovoce hodným dětem, stejně jako uhlí a brambory dětem zlobivým.

Návštěvy svatého Mikuláše byly krajově rozdílné. V chudších krajích dávali děti před spaním punčochu za okno či dveře a ráno pak nacházely odměnu za své celoroční chování. Oproti tomu v bohatších krajích navštěvoval sv. Mikuláš děti osobně. Světec vcházel do světnice, zpravidla doprovázen andělem a čertem. Zatímco svatý Mikuláš vzbuzoval v dětech posvátnou úctu a anděl klid a pohodu, čert měl na starosti nahnat uličníkům něco strachu.
Mikuláš se nejprve zeptal rodičů, jak bylo které dítko po celý rok hodné a jak se učilo. Poté zkoušel děti, zda se umějí modlit. Pokud byl spokojen, nadělil jablíčka, ořechy a cukroví, které nesl anděl na míse. S kým však spokojen nebyl, ten obdržel od čerta syrovou bramboru anebo několik kousků uhlí.

Nedočkavé děti se škádlívaly "šklibkami". Vykládalo se jim, že svatý Mikuláš, vezoucí plný vůz darů, se tam a tam s vozem převrátil. Protože nemohl ve tmě vše posbírat, zůstalo tam prý mnoho všelijakých pamlsků (šklibků) ležet. Komu se jich zachce, musí pro ně bos. Leckterý nedočkavec, většinou ten, který si svým celoročním chováním nebyl příliš jistý a chtěl si takto zajistit nadílku dobrot, se vypravil do tmy a zimy, aby si bos také něco nasbíral. Vracel se samozřejmě záhy celý prochladlý a s prázdnou. Navíc si užil posměchu.

Básničky pro Mikuláše, aby vás neodnesl čert:

Mikulášská nadílka - Antonín Jaroš
Je zima, snížek chumelí se,
a večer vpadl do kraje;
dnes, milé dítě, plod Tvé práce
snad za okénkem uzraje.

Tři divní lidé světem chodí,
ten plášť má, berlu čepici,
a druhý za ním zvonkem zvoní
po zasněžené ulici.

A třetí rohatá je šelma,
má ocas, řetěz, vidle též,
a do všech oken metlou tluče
a čeká, zdali otevřeš.

Mikuláš dětem naděluje,
četr prý i uhlí přiloží,
a nejkrásnější sny pak zbudou
všem malým dětem na loži.


Mikuláši - Hanuš Sedláček
Mikuláši, už se práší
na ulici bílý sníh,
neseš-li nám svoje dárky,
přivez nám je na saních!

Až Tvůj zvonek zahlaholí,
bude u nás radost, smích,
bude u nás jako v ráji,
třeba venku padá sníh.

Mikuláši, ať se práší
snížek v celé krajině,
s Tebou přijde radost dětem
v každé české dědině.


Mikuláš - Antonín Jaroš
Strejček náš Mikuláš
plný pytel nese,
celý je ohnutý,
hlava se mu třese.

Oříšky, jablíčka,
taky kousek uhlí,
nežli to roznese,
bude celý ztuhlý.


2.adventní neděle - bronzová

6. prosince 2009 v 9:00 Adventní kalendář 2009
Utekl další týden a je na čase na našem adventním věnečku zapálit druhou svíčku.

Adventní kalendář - 5.12.2009

5. prosince 2009 v 11:16 | http://archiv.radio.cz/vanoce/zvyky.html |  Adventní kalendář 2009
Po skončení večeře se ještě od stolu nevstávalo. Hospodář si jako první vzal z mísy uprostřed stolu ořech a jablko. Pokud jím rozlousknutý ořech byl zkažený, věštilo to nemoc, případně i smrt. Ale vše mohlo být zachráněno jablkem. Hvězda, která se objevila uprostřed po jeho rozkrojení, předpovídala zdraví a dlouhý život. Horší bylo, jestliže se uprostřed objevil kříž. Jakmile byl s předpovědí osudu hotov pán domu, postupně zjišťovali svou budoucnost další, od nejstaršího po nejmladšího.

Adventní kalendář - 4.12.2009

4. prosince 2009 v 11:05 | http://www.ceske-tradice.cz/cz/k2,34,59-sv-barbora/c7-tradice-kvetoucich-barborek/ |  Adventní kalendář 2009
Každoročně 4.12. slaví svátek Barbory a k jejich jménu se váže pověra:

Velmi známým zvykem bývalo řezání třešňové větvičky "barborky" a to nejen na ozdobu světnice, ale také pro její údajnou čarovnou moc. Uříznutá "barborka" se vložila do nádoby s vodou a čekalo se zda vykvete.
Kolikátý den od uříznutí větvičky "barborka" vykvetla, tolikátý měsíc v následujícím roce byl pro majitele větvičky tím šťastným.
Jindy děvčata uřízla větviček více a každé dala jméno jednoho z chlapců, kteří jí byly sympatičtí. Věřili, že se stanou nevěstou toho, která větvička nesoucí jeho jméno vykvetla nejdříve.
Podle lidové víry se měla třešňová větvička ze stromku starého alespoň deset let uříznout v ten okamžik, kdy se na obzoru objevil první sluneční paprsek. Taková větévka se pak odnesla do domu, kde bylo děvče na vdávání a čekalo se, zda se větvička o Štědrém dnu obalí květy, což znamenalo brzké vdavky.

Kvítek z barborky ukrytý za šněrovačkou prý měl tu moc přivábit chlapce, na kterého děvče myslelo.


Vánoční provoz

3. prosince 2009 v 14:22 Knihovna


Adventní kalendář - 3.12.2009

3. prosince 2009 v 11:23 | http://hela.webgarden.cz/vanocni-kvetiny |  Adventní kalendář 2009
K vánoční výzdobě neodmyslitelně patří také květiny, které nejen provoní byt, pokoj, dům, ale také potěší vaše oči..... Několik typicky vánočních květin jsme zde vypsaly.....

Vánoční hvězda:
Dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy je poněkud obtížné a proto je u nás považována za krátkodobou rostlinu.

Cesmína:
je jedním z nepostradatelných symbolů vánoc a nechybí v žádné domácnosti. Je symbolem štěstí, zdraví a radosti.

Jmelí:
Větvička jmelí nechybí o Vánocích snad v žádné domácnosti. Čím více je na větvičce bílých bobulek, tím větší štěstí vás má čekat v novém roce.
V dávných dobách bylo jmelí součástí pohanských obřadů. Bylo symbolem života a ochranným talismanem. Věřilo se, že díky svým lepivým semenům má moc vyvolat nebo udržet svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví.
Zvyk líbat se o vánocích pod větvičkou jmelí k nám přišel z Angle. Muž může políbit každou dívku či ženu, kterou potká pod zavěšeným jmelím. Za každý polibek se utrhne jedna bílá bobulka. Poslední se na jmelí nechá až do dalších Vánoc, aby z domu neodešla láska.

Vánoční kaktus:
k Vánocům neodmyslitelně patří. Právě proto, že v tento čas krásně vykvétá a přispěje tak ke slavnostní výzdobě bytu a vánoční atmosféře.


Brambořík:
pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Vyskytuje se asi v 16 druzích. Kvete nejkrásněji kolem vánoc a postupně si mezi vánočními květinami vybojoval své místo.

Adventní kalendář - 2.12.2009

3. prosince 2009 v 10:56 Adventní kalendář 2009
Dnes si povíme jak, si sami můžete doma vyrobit vlastní adventní věnec. Je jen na vás, čím si ho ozdobíte, zda využijete slamněných ozdob nebo si ho ozdobíte řětězem na stromeček....fantazii se meze nekladou :)
Svoje výrobky nám můžete vyfotit a zaslat na naši internetovou adresu casopis.kacatko@centrum.cz

Adventní věnec tvořený vyvazováním chvojí
na slaměný (či polystyrenový) kruh


Co je zapotřebí si obstarat:
1. Chvojí - nejlépe takové, které po uschnutí neopadává (např. jedle, tuje, tis apod.).
2. Slaměnou kruhovou podložku, nebo polystyrenový korpus.
3. Železný vázací drát, nebo režný vázací provázek.
4. Čtyři svíčky. Barevnost se v současné době podřizuje interiéru, ve kterém věnec je. V kostelech se používají nejčastěji fialové, anebo tmavě červené.
5. Pomůcky k upevnění svíček na věnec (hřebíky, nebo podložky pod svíčky).
6. Stuhy.
7. Různé oříšky, šišky, šípky, sušené pomeranče a různé plody a materiály na dozdobení.

Všechny pomůcky se dají koupit v zahrádkářských centrech.


Jaké nářadí je zapotřebí:
1. Nůžky a zahradnické nůžky na stříhání chvojí.
2. Štípací kleště na drát.
3. K dozdobování event. tavná lepicí pistole.