Březen 2010

Noc s Andersenem 2010 - galerie

27. března 2010 v 16:44 Knihovna
Chtěli bychom jenom upozornit, že fotografie z letošní Noci s Andersenem, které jsou umístěné zde na blogu, jsou pouze výběrem z téměř tří set fotografií.
Pokud byste měli zájem prohlédnou si všechny, máte tu možnost na facebook stránce našeho časopisu KLIK ... na to, abyste si prohlédli fotografie, nemusíte být zaregistrovaní v síti facebook.

Noc s Andersenem 2010 - 3. část

27. března 2010 v 16:37 Galerie
dfdxd
sfsfsd
Pro více fotek kliknětě na "celý článek" ...

Noc s Andersenem 2010 - 2. část

27. března 2010 v 16:21 Galerie
kjh
dfgd
Pro více fotek klikněte na "celý článek" ...

Noc s Andersenem 2010 - 1. část

27. března 2010 v 16:08 Galerie
hghgg
fghxfgh
Pro více fotek kliknětě na "celý článek" ...

František Hrubín

4. března 2010 v 21:47 Zajímavosti nejen z internetu ze světa knih a literatury
Náš první článek v této rubrice jsme se rozhodli věnovat spisovateli Františku Hrubínovi, jehož tvorbě bude zasvěcen letošní Andersen.

Rodiče si přáli aby studoval. František odmaturoval na pražském libeňském gymnáziu, zkusil studium filozofie a pedagogiky na Karlově univerzitě, ale moc ho to nebavilo. Od roku 1934 pracoval jako knihovník a později už se plně věnoval literární tvorbě. V letech 1945 - 1950 měl na starosti časopis Mateřídouška, který pomáhal založit.
[O vzpomínky na tatínka se s účastníky křtu podělila dcera Františka Hrubína, Jitka Minaříková.] Kromě poezie pro dospělé napsal velké množství básniček pro děti.
Nejspíš některé znáte ze slabikáře nebo z čítanky. A bude-li se vám zdát, že velmi často v Hrubínových básničkách narazíte na jména Jitka a Vítek, tak vězte, že to jsou jména jeho dětí.
V jednom z rozhlasových rozhovorů prozradil: "Nemusel jsem se nikdy nutit, abych se vžil do dětského světa. Většina veršů vznikla přímo mezi dětmi, u nás doma. Třeba Kuřátko a obilí. Moje děti neznaly jednotlivé druhy obilí. Když jsme chodili o prázdninách mezi poli, vyprávěl jsem jim jednoduchý příběh o zabloudilém kuřátku, a tak jsme si tu malou pohádku stále opakovali, začal jsem ji převádět z prózy do veršů.
To se dětem líbilo a hned mi začaly pomáhat. Podobně vznikaly i některé veršované obměny některých pohádkových motivů, o Smolíčkovi, o Budulínkovi, o veliké řepě…"
Knížek s Hrubínovou poezií pro děti už vyšlo hodně. Básníkova dcera Jitka opatruje sbírku, kterou jí tatínek vlastnoručně svázal v listopadu 1943. Úvodní stránku zdobí obrázek žlutého kuřete s poznámkou, že ho Jitka nakreslila 20. května 1944.

A jak knížka vznikla?
Jana Čeňková, editorka knížky Říkadla pro celý den a taky navečer, se pustila nejprve do malého detektivního pátrání. Prošla časopis Mateřídouška z let 1945 - 1950 a hledala dosud knižně nezveřejněné verše Františka Hrubína. Zjistila, že nechtěl, aby byl časopis stále plný jeho příjmení, a tak publikoval i pod jinými jmény (pseudonymy). Například Jiří Ježek, Ivan Snížek, Lubomír Balcar, Řehoř Náhlovský, Emilie Vykydalová.

Poměrně těžký úkol ilustrovat Hrubínova říkadla dostala výtvarnice Lucie Lomová.
Na křtu knihy přiznala, že chvíli přemýšlela, jak se s úkolem vypořádat. I ona měla ráda ilustrace, kterými Hrubínovy verše provázel Jiří Trnka. Ale nakonec si řekla, že nebude vymýšlet nic složitého a zkusí to udělat tak, aby se obrázky líbily dětem. Jestli se jí to povedlo, to už posoudíte nejlépe vy. A vypořádala se po svém i s Jiřím Trnkou. Prostě svého oblíbeného ilustrátora do knížky nakreslila k básničce Malíř a pohádka.
Při křtu, který probíhal ve Švandově divadle na pražském Smíchově, zněly nejen tóny příčné flétny, ale také ukázky z knížky. A musím přiznat, že názory na správnou odpověď na tuhle Hrubínovu hádanku, se velmi různily. Tak schválně, uhodnete, co tím chtěl básník říci?
Více na >www.citarny.cz<

Magnesia litera

4. března 2010 v 21:38 Akce pro čtenáře
Občanské sdružení Litera vyhlašuje čtenářskou anketu Knižní klub cena čtenářů. Hlasujte, která kniha vydaná v roce 2009 se vám líbila nejvíc. Vybírejte z původní české prózy, poezie a knih pro děti. 999 vylosovaných čtenářů získá cenu od vydavatelství Knižní klub.

Seznam beletrie vydané v roce 2009 naleznete na stránkách Městské knihovny Praha www.mlp.cz/magnesia.

Anketa Suk 2009

4. března 2010 v 21:35 Akce pro čtenáře
Anketa o nejčtenější a nejoblíbenější knihu uplynulého roku probíhá od ledna do března 2010. V rámci akce se udělují následující ceny:
  1. Cena dětí
  2. Cena knihovníků
  3. Cena Noci s Andersenem
  4. Cena ministra školství mládeže a tělovýchovy za přínost k rozvoji dětského čtenářství
První tři ceny jsou anketní, cena mininistra je udělována na základě rozhodnutí poroty složené z učitelů českého jazyka.
Děti a knihovníci mohou hlasovat pro jakoukoliv knihu, vydanou v příslušném kalendářním roce, porota učitelů posuzuje pouze novinky českých autorů.
Ceny získávají spisovatelé, ilustrátoři a nakladatelé.
Slavnostní vyhodnocení probíhá v Památníku národního písemnictví na Strahově za přítomnosti oceněných spisovatelů, ilustrátorů a nakladatelů. Součástí je autogramiáda tvůrců.
Vyhlášení výsledků 18. ročníku proběhne dne 31. 3. 2010.