Leden 2013

Rozhovor s panem Janáčekem - autorem Kašpárkovin

27. ledna 2013 v 17:12 | Ty*use |  Rozhovory
Od kolika let se věnujete literatuře, divadlu apod.?
Tak divadlu se vlastně věnuji již od mládí a působil jsem jak v Sokolském loutkovém, na maňáskové scéně. Loutkovému divadlu se věnuju už dlouho, potom když jsem začal učit tak jsem se věnoval tomu divadlu se žáky a když jsem přišel do Liberce tak jsem se dokonce zkontaktoval s profesionály a dělali jsme takové literání - dramatické večery, no a teď po tom roce 1979 jsem začal psát divadelní recenze. Nejdřívě naivnímu divadlu, potom i divadlu F.X. Šaldy, no a to jsem provozoval asi takových deset - dvanáct let, ale pak jsem přestal, protože pak jsem si už říkal, že se s těmi lidmi znám natolik, že bych velice těžko snášel kdybych musel nějakj kriticky vystoupit. Tak jsem toho nechal a začal jsem hkedat v archivu a tam mě zaujal vývoj toho německého divadla a několik let jsem bádal nad tím německým divadlem a především jsem vydal ty dvě knížky, které se ubírají úplnými začátky divadla v Liberci
Máte vy sám nějakou oblíbenou knížku nebo autora ke kterému se vždycky rád vracíte?
Tak já protože jsem vyučoval literaturu a na vysoké škole literaturu 19. století, tak jsem si právě oblíbil takové autory jako Mácha, Němcová, Havlíček, potom Neruda. Takže jsem se vždy přikláněl k tady téhle literatuře. Nejraději mám ale asi díla Juliuse Zeyera, které jsou takové tajmené.
Jak souvisí vaše jméno s literární klubem v Krajské věděcké knihovně v Liberci?
Ten klub vlastně založili pracovnice knihovny a to byla tehdy paní Pavlíková a Helfusová, pak paní Pavlíková odešla a vedla to paní Helfusová, ta si přivzala pana Žáčka (Jiřího Žáčka), jenže on je Pražák je tady na chatě u Frýdlantu, a nezdružeje se tu po celý rok a ne vždycky mohl tak jsme se do toho pustili vedle Jirky Žáčka ještě s panem Ludvíkem Středou, který už zemřel a už ve staré budově knihovny, jak je teďkon Magistrát města Liberec, tak už tam jsem s tím začal jako lektor a pak jsme ho přenesli do nové budovy a někteří tam zůstali do těch nejmladších let až do teď jako lektoři.
Už se nám blíží Vánoce, tak by mě zajímalo jak je tradičně prožíváte vy?
No tak jako všichni *smích*. Tradičně zasedáme u stromečku s celou rodinou, pojíme, rozdáme si dárky a popovídáme a tak že jo.
Dodžujete nějaké Vánoční tradice, jako třeba rozřezávání jablíčka?
Občas se pokusíme, nejčastěji se rozkrajuje to jablíčko, ale jinak že bych házel pantoflem *smích* to nikoliv
Co si myslíte o konci světa?
Podívejte se spíš člověk v mém věku ( úctyhodných 85) přemýšlím o svém konci *smích* protože na tydle věci nevěřím.
Co byste rád našel pod stromečkem?
Já bych neměl Vánoce, kdybych nedostal knížku.
Máte teďka rozpracovanou nějakou knížku nbeo tu recenzi?
Nemám, protože mám težce nemocnou ženu, tak se o ní starám.
Tak to je všechno, já vám moc děkuji, přeji vám krásné Vánoce, ať se vám uzdraví žena a ať ještě napíšete nějakou tu knížečku ;)
Děkuju :) Užijte si Vánoce a prázdniny.